Od czego zacząć…

Od czego zacząć przygodę z żeglarstwem, motorowodniactwem?

Od kupna jachtu, skutera wodnego, houseboata? Nie! Dlaczego nie?

Zaczynamy naszą przygodę z żeglarstwem czy turystyką motorowodną i nie wiemy w jakim kierunku iść… Otóż Nam może podobać się jacht kabinowy, a nasza druga „lepsza połowa” może wcale się tym nie interesować, może nawet bać się otwartej wody i nie wyobraża sobie siedzenie na łódce pośrodku jeziora bez dostępu do brzegu. Zatem kupimy jacht, a potem okazuje się że zostaliśmy sami z Naszą zabawką i już nie jest fajnie kiedy trzeba samemu wypłynąć, postawić żagle, dobić do kei, zarefować żagle czy rzucić cumę na dziobie kiedy Nasza łódź motorowa jest znacznej długości. Niby proste, ale człowiek ma z tym problem kiedy zaczyna pływać…

Na początku przygody z żeglarstwem, zachęcam wszystkich moich kursantów do przepłynięcia się kilkoma rodzajami łodzi. Nagle wychodzi ,że jednak na start duża łódź jest „za duża”, katamaran nie jest prosty w wykonywaniu zwrotów, a gdy wychodzi że trzeba znaleźć miejsce do cumowania, albo zabezpieczyć jacht na zimę nie mamy na to miejsca, przyczepy lub nawet auta które to ten jacht wyciągną na brzeg lub zaholują w miejsce zimowania.

Czasem wychodzi że w natłoku różnych obowiązków np. wobec rodziny czy zawodowych mamy ograniczony czas do urlopu np. 2 tygodni, gdzie możemy pozwolić sobie na spokojny urlop pod żaglami lub na silniku i posiadanie własnego sprzętu przewyższy Nam koszt czarteru danej jednostki. Na własnym przykładzie powiem Wam że nie transportuje swojej łajby na mazury tylko czarteruje na miejscu. Nie kupuje skutera wodnego na kilka chwil przyjemności- potem wychodzi że stację paliw należy jeszcze zakupić https://theme.webme.com/smiles/wink.gif to są proste przykłady ale prawdziwe. Jeśli planujecie zakup jachtu, a nie pływaliście jeszcze pod żaglami to zachęcam do udziału w kursach-możecie poprowadzić różne jednostki i zobaczyć czy pierwotny plan to był dobry plan. Jeśli posiadacie uprawnienia- rozważcie czy czarter nie będzie lepszym rozwiązaniem niż zakup łodzi. Jeśli chcecie kupić łódź, rozważcie wszystkie za i przeciw bo to tylko kilka przykładów które Wam przedstawiłem, a w rzeczywistości jest argumentów za i przeciw które pozwolą podjąć rozsądną decyzje.

Z pozdrowieniami z pierwszej styczniowej porady